За недотримання встановлених законом гарантій та пільг строковиків до роботодавців застосовано фінансові санкції на суму 393000 гривень

10 березня 2017

Впродовж 2016 року Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області під час проведення планових та позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю було виявлено близько 30 незаконно звільнених протягом березня-травня 2015 року працівників, які були призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом, яким суб’єктами господарювання та роботодавцями не дотримано встановлених законом гарантій та пільг як працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно, Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за результатами розгляду справ про порушення законодавства про працю та зайнятість населення, уповноваженими посадовими особами Головного управління до суб’єктів господарювання та роботодавців відповідно до ст.265 КЗпП України застосовано фінансові санкції на суму 393000 грн., з яких лише на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» у липні 2016 року накладено штраф у розмірі 29000 грн. та постановою від 12.09.2016 накладено штраф у розмірі 277500 грн. за 21 незаконно звільненого за період березень-травень 2015 року військовослужбовця. В подальшому постанова від 12.09.2016 була оскаржена товариством до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та завдяки професійній роботі фахівців Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області зазначена постанова про накладення штрафу залишена в силі постановою суду від 29.11.2016.

Згідно листа від 20.12.2016 наданого ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» на запит Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, дев’ятеро незаконно звільнених військовослужбовців з метою поновлення своїх прав звернулися з відповідними позовними заявами до місцевих судів, які погодившись з доводами заявників, зобов’язали підприємство поновити на роботі звільнених та виплатити їм грошові кошти за час вимушеного прогулу. Восьми працівникам видано накази про скасування виданих у 2015 році наказів про звільнення їх згідно п.3 ст.36 Кодексу законів про працю України та видано наказ про прийом на роботу у 2016 році. Ще двох працівників з якими у 2015 році були укладені строкові трудові договори, скасовані записи у трудових книжках про звільнення за п.3 ст.36 Кодексу законів про працю України та внесено записи про звільнення за п.2 ст.36 Кодексу законів про працю України.

Крім того, деякі підприємства після здійснення Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю, самостійно усунули порушення законодавства про працю відносно військовослужбовців строкової військової служби та добровільно сплатили штрафні санкції.

Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області продовжує здійснювати нагляд (контроль) за додержанням законодавства про працю відповідно до наданих повноважень та нагадує, що відповідно до ст.68 Конституції України, кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.