Перевірка об’єктів з масовим перебуванням людей: фахівці Головного управління продовжують перевіряти стан охорони праці об’єктів соціально-культурної сфери Дніпропетровщи

11 червня 2018

З метою виконання доручення Прем’єр-міністра України В. Гройсмана від 28.03.2018 (витяг з протоколу 11 засідання Кабінету Міністрів України) та Міністерства соціальної політики України від 06.04.2018 №19949/0/1-18/0.2, фахівцями Управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області здійснюються позапланові та планові перевірки суб′єктів господарювання щодо стану охорони праці на об′єктах з масовим перебуванням людей.

Під час позапланових заходів державного нагляду (контролю) фахівці звертають особливу увагу суб’єктів господарювання на дотримання правил з питань охорони праці, належні та безпечні умови праці працівників під час виконання трудових обов’язків, своєчасність проведення заходів щодо поліпшення стану охорони праці з метою збереження життя та здоров’я як персоналу так і всіх людей, що знаходяться у закладах.
Державні інспектори Управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки перевіряють міста, де зазвичай можна зафіксувати масове перебування людей, а саме: заклади освіти, лікувально-профілактичні та торгівельно-розважальні заклади Дніпропетровської області.
На сьогоднішній день, перевірено наступні заклади освіти: Комунальний заклад освіти «Петриківська неповна середня загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Солонянської райради Дніпропетровської області; Комунальний заклад освіти «Фінансово-економічний ліцей» Дніпровської міської ради; Державний професійно-технічний навчальний заклад «Дніпропетровський центр професійної освіти»; Державний професійно-технічний навчальний заклад «Апостолівський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів»; Комунальний заклад освіти «Спеціалізована школа І-Ш ступенів №16» Дніпропетровської міськради»; Міський заклад культури «Дніпропетровська дитяча художня школа №1»; Комунальний заклад «Магдалинівський районний будинок дитячої творчості» Магдалинівської районної ради; Павлоградська загальноосвітня школа І-Ш ступенів №5 Павлоградської міської ради Дніпропетровської області; Державний професійно-технічний навчальний заклад «Дніпровський професійний залізничний ліцей»; Комунальний заклад освіти «Середня загальноосвітня школа № 85; Товариство з обмеженою відповідальністю «Навчально-виховний комплекс «Катеринослав»; Державний навчальний заклад «Міжрегіональне вище професійне училище з поліграфії та інформаційних технологій»; Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Дніпропетровській області; Комунальний заклад освіти «Середня загальноосвітня школа № 45» ДМР»; Вище професійне училище №17;    Філія «Соцвугілля» ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» дитячі заклади імені С.Маркова та «Пролісок».
Медичні заклади: Комунальний заклад «Дніпропетровський центр первинної медико-санітарної допомоги №1»; Комунальна установа «Дніпропетровський лікарсько-фізкультурний диспансер» ДОР».
Торгівельно-розважальні заклади: ТОВ «ЦУМ-Павлоградський»; Торгівельний центр «Гулівер»; ТОВ «КО-ІНВЕСТОР»; ТОВ «Метрополія»; Торгово-розважальний центр «Караван»; ТОВ «Кодак»; ТОВ ВКП «УМК» Торгівельний центр «Вавілон».
Наразі позапланові перевірки тривають, інформація щодо переліку об’єктів з масовим перебуванням людей щодо яких спеціалістами Головного управління здійснено позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері охорони праці систематично оприлюднюється на офіційному сайті Головного управління.
Крім позапланових перевірок, фахівцями Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, відповідно до плану роботи на 2018 рік, перевірено понад 60 об’єктів з масовим перебуванням людей щодо дотримання законодавства з питань охорони праці.
В ході перевірок виявлялись наступні загальні порушення: не здійснено навчання з питань охорони праці особам відповідальним; не організовано навчання відповідальним за електрогосподарство; не заземлені комп’ютери; відсутні акти опосвідчення електроустановок споживачів; не проводяться або несвоєчасно проводяться опосвідчення котлів низького тиску; порушуються терміни проведення інструктажу з питань охорони праці.
У 50% перевірених суб’єктів господарювання не проводиться перед рейсове медичне обстеження водіями та технічний огляд транспортного засобу.
У медичних закладах: майже у 30% відсутнє технічне опосвідчення парових стерилізаторів. А майже у 40% відсутнє заземлення медичного обладнання.
Що стосується сфери освіти, то у 30% перевірених закладів не проводиться технічне опосвідчення ліфтів.
Так, наприклад перевіряючи заклади освіти Криворіжжя, а саме, Криворізький коледж національного авіаційного університету та державний вищий навчальний заклад «Криворізький державний педагогічний університет», фахівці провели обстеження лабораторій, кабінетів інформатики, спортивних споруд, виробничих майстерень та перевірили стан електробезпеки та роботи служб охорони праці.  Особливу увагу приділяли  наявності евакуаційних виходів та їх належний стан.
В ході перевірки було призупинено 28 одиниць обладнання, а саме: токарні, свердлильні, заточні, стругальні та круглопиляльні верстати, розташовані у виробничих майстернях.
Основні порушення, які були виявлені у Криворізькому коледжі національного авіаційного університету : шляхи евакуації і аварійні виходи не забезпечені евакуаційним освітленням; світильники евакуаційного освітлення не вмикаються з настанням сутінок; на шляхах евакуації між першим та другим поверхах на сходах встановлені саморобні грати, які не дають можливості найкоротшого шляху на зовнішній простір або до безпечної зони; не організовано навчання і перевірка знань з питань охорони праці відповідальним особам та членам комісії з перевірки знань.
У вищому навчальному закладі «Криворізький державний педагогічний університет» не створені на робочих місцях безпечні умови праці відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, а саме:  в навчальних майстернях на  верстатах  відсутні захисні огородження затискного патрону та захисний екран зони обробки; відсутня відмітка про проведення випробувань на механічну міцність; не закріплене захисне огородження ремінної передачі; не проведено опосвідчення стану безпеки електроустановок, не створена  комісія для проведення опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів.
За результатами проведених заходів державного нагляду видані акти та приписи щодо усунення виявлених порушень. П’ять посадових осіб, що допустили порушення законодавства про охорону праці, притягнуті до адміністративної відповідальності.
В ході перевірок, з метою недопущення випадків травмування у закладах освіти та на виконання Окремого доручення Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області  № 105-ОД від 08.05.2018 року, заступником начальника відділу нагляду у агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Ганною Решетніковою проведено семінари-наради з керівниками, педагогічним складом, а також зі студентами та слухачами вищих навчальних закладів, на яких було наголошено на постійному та безумовному дотриманні вимог законодавства з охорони праці, як основного важеля зниження та профілактики виробничого травматизму у закладах.
Рекомендовано детально проаналізувати стан травматизму в навчальних закладах за 2018 рік, результати розглянути на нарадах, тримати на постійному контролі дотримання вимог законодавства нормативно правових актів та розпорядчих документів з охорони праці та підвищувати рівень профілактичної роботи з педагогічним складом, студентами та учнями.