Заходи щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати обговорено на засіданні обласної комісії в Дніпропетровській облдержадміністрації

11 червня 2018

8 червня 2018 року в Дніпропетровській обласній державній адміністрації відбулось чергове засідання обласної комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат на підприємствах Дніпропетровської області, до складу якої входять фахівці  Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області.

На засідання були запрошені керівники територіальних та обласних організацій, члени обласної комісії, голови міських, районних комісій з питань погашення заборгованості з виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, керівники підприємств боржників.
Відкриваючи засідання, представники облдержадміністрації поінформували присутніх, що за офіційними даними органів статистики загальний борг з оплати праці працівникам підприємств області на 1 травня 2018 року становив 129,0 млн грн. Фактично, з початку року заборгованість збільшилась на 4,9 млн грн або 4,0%. Крім того,  наголошено, «питання щодо погашення заборгованості по заробітній платі є одним з пріоритетних напрямків роботи, адже це є, в першу чергу, забезпечення дотримання соціальних гарантій працюючих. Також, це рейтинговий показник, за яким оцінюється робота всієї області».
Серед регіонів, найбільша питома вага боргу припадає на міста: Кривий ріг – 52,3% або 67,5 млн грн, Дніпро – 24,2 % або 31,2 млн грн.; Жовті Води – 16,2% або 20,9 млн грн.
На економічно активні підприємства припадає 40,8 млн грн заборгованості з виплати заробітної плати. Понад 46% боргу по економічно активних підприємствах припадає на підприємства державної форми власності – 18,8 млн грн; приватної форми власності  – 21,2 млн грн – це 52,1% у структурі боргу по економічно активних підприємствах.
На підприємствах-банкрутах заборгованість на початок травня 2018 року становила 88,1 млн грн.
По економічно-неактивних підприємствах заборгованість з виплати заробітної плати на 01 травня поточного року становила 49,6 тис грн.
Як зазначив начальник Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Андрій Толстогузов  «Питання додержання вимог трудового законодавства щодо своєчасної виплати заробітної плати перебуває на особливому контролі в Головному Управлінні. Фахівцями здійснюється системний моніторинг, розглядаються звернення громадян щодо можливих порушень в частині оплати праці, охоплюються інспекційними відвідуваннями підприємства – боржники із виплати заробітної плати та проводяться превентивні заходи інспекторами Управління з питань праці з керівниками підприємств стосовно недопущення порушень трудового законодавства».
Відтак, фахівцями Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області за 5 місяців 2018 року проведено 35 інспекційних відвідувань підприємств боржників з виплати заробітної плати. У відношенні керівників, які порушили норми чинного законодавства, складено та передано до суду 25 протоколів про адміністративні правопорушення, у 8  випадках інформацію направлено до правоохоронних органів, складено 28 приписів. На 5 підприємствах були створені перешкоджання проведенню інспекційного відвідування.
Як результат, на виконання припису, Державним підприємством “Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади було виплачено заборгованість 31 працівнику у розмірі 34,8 тис. грн., а Філією «Васильківський райавтодор» ДП «Дніпропетровський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» було виплачено заборгованість по заробітній платі  35 працівникам у розмірі 113,7 тис. грн.
Основною причиною заборгованості керівники підприємств визначають скрутне фінансове становище та відсутність фінансування з боку державного бюджету.
На засіданні керівники усіх райдержадміністрацій та міськвиконкомів поінформували членів комісії про перспективи погашення наявної заборгованості.
За результатами роботи Обласної комісії, окреслено головні орієнтири для підвищення ефективності роботи в даному напрямку, а керівникам підприємств-боржників та головам органів місцевого самоврядування Дніпропетровської області було поставлено завдання забезпечити контроль за дотриманням графіків погашення заборгованості із виплати заробітної плати на відповідних підприємствах.