Питання/відповідь

15 червня 2022

Питання:

Як правильно виплатити працівнику компенсацію за невикористані ним дні щорічної відпустки, якщо йому було оголошено простій і працівник звільняється?

Відповідь:

Процес обчислення компенсації за невикористану відпустку аналогічний алгоритму обчислення відпускних. Тому необхідно використовувати Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Кабміну від 08.02.1995 № 100 (далі — Постанова № 100).

Виключаємо з розрахунку ті виплати, які наведені у п. 4 Постанови № 100, зокрема, виплати  за  виконання  окремих   доручень   (одноразового характеру), матеріальну допомогу разового характеру (на лікування, вирішення соціально-побутових питань), компенсаційні   виплати   на   відрядження тощо.

Вимогами статті 83 Кодексу законів про працю України визначено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки та додаткової (соціальної) відпустки також.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про відпустки», до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (стаття 6 Закону України «Про відпустки»), зараховуються: зокрема, час, коли працівник фактично не працював, але за ним, згідно з законодавством, зберігалося місце роботи (посада) та заробітна плата повністю або частково.

Вимогами абз.6 п.2 Постанови №100 визначено, що пpи обчисленні cередньої заробітної плати з pозрахункового періоду виключається чaс, протягом якoго працівники, згiдно з чиним зaконодавством або з iнших поважних пpичин, не працювали, i за ними нe зберігався заробіток aбо зберігався частково.

До цьoго періоду відноситься чaс простою нe з вини пpацівника, який оплачувався згiдно умов статті 113 KЗпП України в розмірі нe нижче двoх третин вcтановленої працівникові тaрифної ставки (окладу).