Попередження виробничого травматизму на підприємствах машинобудівної та металургійної галузі Дніпра

28 березня 2018

Питанням стану виробничого травматизму на підприємствах металургійної та машинобудівної галузі та особливостей виконання робіт підвищеної небезпеки приділяється значна увага, адже державна політика в сфері охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці, адже Конституція України проголошує людину, її життя та здоров’я найвищою соціальною цінністю.

Проведений аналіз фахівцями Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області свідчить, що за 2 місяці 2018 року на піднаглядних підприємствах відділу нагляду у металургії та машинобудуванні травмовано 24 працівника, проти 13 випадків за минулий рік (+11), з тяжкими наслідками 7 проти 0 випадків за минулий рік (+7).

Аналізуючи обставини нещасних випадків у сукупності за видами подій (травмуючими факторами), виявлено, що із 24 випадків причинами травмування в 12 випадках є падіння потерпілого.

Нещасні випадки за цими видами подій стались внаслідок грубих порушень трудової і виробничої дисципліни, як працюючими, так і посадовими особами. Приведемо приклади з детальним описом обставин:
– 23.01.2018 на одному із підприємств металургійної галузі на території відвалу металургійних шлаків, при виконанні підготовчих робіт по демонтажу та заміні лівого механізму повороту екскаватора ЕКГ – 4,6, потерпілий, піднявшись в машинний зал, вийшов до технологічного майданчику, який знаходиться напроти лівого поворотного редуктора екскаватора та почав підніматись на дах. Підіймаючись по щаблям драбини, коли залишилося три щаблі до верха, потерпілий, щоб піднятися вище, лівою рукою намагався взятися за край даху, і в цей час подув вітер, не втримавшись він зірвався і впав з висоти на сніг. При падінні отримав травму – перелом тіла L2.
– 21.01.2018 на одному із підприємств металургійної галузі, при  виході з кабіни навантажувача марки «SENNEBOGEN», потерпілий став лівою ногою на поверхню корпусу аутрігера, взявся руками за поручні, а правою ногою став на сходинку, що закріплена на корпусі опорного ящика. При цьому, ліва нога потерпілого зіскользнула з аутрігера, він відпустив обидві руки, якими держався за поручні, і внаслідок чого впав на землю, травмувавши ліву руку.
– 30.01.2018 на одному із підприємств металургійної галузі при пересуванні по мостовому переходу, пройшовши приблизно до його середини, потерпіла послизнулася на льоду, вкритого водою та впала на спину, отримавши при цьому травму голови. При розслідувані нещасного випадку встановлено, що пішохідний маршрут пересування працівників підприємства на час падіння не був очищений від снігу та льоду і не посипаний посипальним матеріалом.

З метою попередження випадків виробничого травматизму відділ нагляду у металургії та машинобудуванні рекомендує наступне:

–   завжди ознайомлювати працівників підприємства з обставинами та причинами нещасних випадків, про які повідомляє Управління Держпраці;
–    організувати проведення з працівниками позапланових інструктажів з питань охорони праці щодо вимог безпеки та особистої уваги під час руху по території підприємства та по території міста у зв’язку з виконанням функціональних обов’язків по затвердженому маршруту;
–   вживати заходів щодо посилення контролю посадовими особами підприємства за дотриманням трудової і виробничої дисципліни підлеглими працівниками;
–   забезпечувати формування пішохідних доріжок, проїздів та стоянок транспортних засобів на територіях підприємства, установ та організацій.
–   при наявності снігового покриття своєчасно проводити роботи по прибиранню та посипанню речовинами, що виключають ковзання під час ожеледиці;
–    безпечно та своєчасно організувати роботи з прибирання снігово-льодяних утворень з дахів будівель та споруд, при неможливості проведення зазначених робіт, обов’язково виключати доступ працівників до небезпечних дільниць.

Піднаглядовим підприємствам Управління  надіслано інформаційні листи, з вищевказаною інформацією, окрім того, фахівці нагадують керівникам та працівникам усіх підприємств про необхідність дотримання встановлених вимог промислової безпеки та охорони праці, які забезпечують збереження життя і здоров’я в процесі трудової діяльності.