Переваги задекларованої праці

17 січня 2023

Фахівці відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області продовжують пояснювати роботодавцям про необхідність і обов’язковість декларування трудових відносин згідно з чинним законодавством про працю.

Незадекларована праця – це законна оплачувана діяльність, яка повністю або частково не оформлена відповідно до вимог законодавства.

Таку працю також називають неформальною, неофіційною, незареєстрованою, тіньовою, прихованою зайнятістю.

Незадекларована праця в Україні найчастіше проявляється у таких формах:

економічна діяльність без державної реєстрації;

-наймана праця без оформлення трудових відносин;

– приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

– маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільні відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

Повністю задекларована праця у тому разі, якщо роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе гарантованого державою розміру заробітної плати, виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо, виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу, соціального страхування, працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

Роботодавець має укласти з працівником трудовий договір, повідомити про прийняття особи на роботу державну фіскальну службу, виплачувати працівнику офіційну заробітну плату в повному обсязі, сплачувати за нього єдиний соціальний внесок.

Отримання безкоштовної професійної допомоги в сфері повноважень Державної служби України з питань праці на сайті Державної служби України з питань праці та на сучасному інформаційному порталі  https://pratsia.in.ua/

https://dsp.gov.ua/trudovi-vidnosyny-pid-chas-voiennoho-stanu-v-ukraini-shcho-zminylosia

Або на офіційному каналі в Telegram

https://t.me/dspdnipro

Прес-служба Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці