Як інспектори Держпраці допомогли жінці з двома дітьми та вберегли від незаконного звільнення

09 червня 2022

Війна почалась раптово. Мільйони людей змушені були приймати рішення щодо порятунку свого життя  та життя своїх дітей миттєво. Українці змушені залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків війни. Так до м. Павлоград Дніпропетровської області тимчасово шукаючи порятунку приїхала Тетяна зі своєю семирічної донькою Оленою  та сином Іваном з міста Бахмут Донецької області. У місті Бахмут вона працювала на заводі пакувальницею. Згодом після її від’їзду з міста Бахмут Тетяні зателефонували з відділу кадрів та запропонували написати заяву про звільнення, на що жінка відмовилась, бо планує після закінчення бойових дій з боку агресора повертатися додому та продовжувати працювати. Але Тетяні і надалі поступають дзвінки з місця роботи з погрозою звільнення за прогул.

Тетяна звернулася до інспекторів Держпраці у місті Павлоград для отримання консультації чи є правомірними дії керівництва заводу в примушенні її написати заяву про звільнення.

Інспектори Держпраці пояснили, що у випадку, коли працівник залишив робоче місце та виїхав з місця проживання у зв’язку із бойовими діями – відсутні підстави для звільнення працівника з роботи за прогул, але і зберігати за таким працівником середній заробіток немає підстав.

Такий переїзд є поважною причиною для відсутності на роботі. І звільняти такого працівника за прогул немає підстав. Роботодавець має право зафіксувати неявку на роботу (в табелі обліку робочого часу, актом) і вимагати від працівника пояснень відсутності на робочомумісці.

Звільнити працівника без його заяви через його невихід на роботу у зв’язку з бойовими діями, роботодавець не має права. Слід врахувати, що особа продовжується вважатись такою, що має основне місце роботи в Україні, адже до моменту отримання від неї заяви про звільнення – підстав для звільнення немає.

Після отримання консультації Тетяна зрозуміла, що дії з боку керівництва заводу є незаконними, що її відсутність в цьому випадку не можливо вважати за прогул, тому і звільнити її не можна без її згоди (тобто письмової заяви) на це. Також інспектори Держпраці провели бесіду в телефонному режимі з керівництвом зводу, на якому працює Тетяна щодо попередження та уникнення помилок у роботі з іншими працівниками.