Безпека праці під час транспортування, зберігання та застосування пестицидів у сільському господарстві
09 червня 2025Головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області провів роз’яснювальну роботу з працівниками одного з сільськогосподарських підприємств в Олександрійському районі. Він звернув увагу на те, що транспортування пестицидів допускається тільки у супроводі спеціально виділених і проінструктованих осіб. Транспортування може бути довірене водію транспорту після проходження ним відповідного інструктажу. Відповідальні за перевезення особи мають стежити за станом тари й негайно ліквідувати ушкодження.
До роботи з пестицидами допускаються особи, які пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку й мають відповідні посвідчення, допуск і наряд на виконання робіт із пестицидами. Особи, що контактують із пестицидами (транспортування, зберігання, фасування, навантаження, розвантаження, приготування робочих розчинів, заправка апаратури, протруювання й сівба посівного матеріалу, його фасування, а також фумігація, обприскування, обпилювання, внесення в ґрунт, дезінсекція, дератизація тощо), зобов’язані використовувати справні засоби індивідуального захисту. До комплекту ЗІЗ входять спецодяг, спецвзуття, рукавиці, рукавички, захисні окуляри, респіратори або протигази. ЗІЗ мають бути підібрані індивідуально та закріплені за кожним працівником на весь період роботи, зберігатися в індивідуальних шафах у спеціально виділеному сухому, чистому приміщенні, яке добре провітрюється. До роботи з пестицидами й агрохімікатами не допускаються особи віком до 18 років, вагітні жінки, жінки, котрі годують дітей, особи, які мають протипоказання за станом здоров’я, а також особи, зазначені у визначеному Міністерством охорони здоров’я України переліку важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок.
Зберігання пестицидів допускається на спеціально призначених для цього складах. Відповідальність за зберігання і видачу пестицидів несе завідувач складу, до обов`язків якого входять прийом, розміщення й видача пестицидів, спостереження за справністю тари, а також організація робіт: знешкодження інвентаря, порожньої тари з-під пестицидів, прибирання й знешкодження території складу. Кількість пестицидів, що відпускаються, має відповідати одноденній потребі. В кінці робочого дня невикористані пестициди здаються на склад, про що роблять запис у книзі прийому в здачі пестицидів, указуючи кількість.
Усі роботи з пестицидами слід проводити зранку (до 10 години) і ввечері (18-22 години) при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години в похмурі й прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10° C. До початку робіт усі машини, механізми й апаратура мають бути відремонтовані, перевірені на герметичність комунікацій і пристроїв, а також відрегульовані на необхідні норми витрат. До місць обробок розчини пестицидів доправляються в спеціальних ємностях. Заправка й завантаження апаратів не повинні супроводжуватись протіканням або розсипанням препаратів. Заправка проводиться за повної зупинки машин.
Необхідно пам’ятати, що головною складовою успішного проведення комплексу польових робіт і збереження людського життя є створення керівниками сільськогосподарських підприємств усіх форм власності безпечних умов праці, здійснення належного контролю за підлеглими працівниками й дотримання трудової та виробничої дисципліни, правил охорони праці, пожежної безпеки умовах воєнних (бойових) дій в Україні.
Більше інформації про те, як працювати безпечно, можна знайти тут: https://pratsia.in.ua/safe_work.php