Обговорено вимоги безпеки у сільськогосподарському виробництві із врахуванням прикладів нещасних випадків, які стались на території області

15 квітня 2025

Дотримання вимог безпеки праці під час проведення польових робіт з врахуванням прикладів нещасних випадків, які стались на території Кіровоградської області у 2024 році, обговорив під час онлайн-семінару фахівець управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області з працівниками сільськогосподарського підприємства у с. Вільшанка Голованівського району.

Сільськогосподарське виробництво є однією з найбільш небезпечних галузей економічної діяльності, що пов’язано з інтенсивним використанням техніки, контактом з хімічними речовинами, а також значним фізичним навантаженням на працівників. Особливого значення набуває дотримання вимог охорони праці під час активного проведення польових робіт, коли ризики отримання травм особливо високі.

Відповідно до «Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 29 серпня 2018 року № 1240 , під час виконання польових робіт необхідно дотримуватися вимог у наступних напрямках.

Використання пестицидів та агрохімікатів: працівники повинні проходити спеціальне навчання та інструктаж з техніки безпеки. Застосування цих речовин має здійснюватися відповідно до інструкцій виробника, з використанням засобів індивідуального захисту .

Обробіток ґрунту, сівба та збирання врожаю: перед початком робіт необхідно перевірити технічний стан сільськогосподарської техніки. Роботи слід виконувати з дотриманням безпечних відстаней між машинами та людьми, уникати перевантаження обладнання.

У весняний період перед початком польових робіт необхідно проводити своєчасне технічне обслуговування та зняття з консервації механізованої сільськогосподарської техніки, сівалок, культиваторів та навісного обладнання призначеного для обробки ґрунту. Працівники повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту від пилу, вібрації та шуму. Важливо дотримуватись гігієнічних норм праці, зокрема щодо тривалості змін, збереження питного режиму та умов праці на відкритому повітрі.

В умовах воєнного стану особливу увагу слід приділяти мінній безпеці. При виявленні вибухонебезпечних предметів необхідно негайно повідомити відповідні служби та не намагатися самостійно їх знешкодити.

Працівників сільськогосподарського підприємства було ознайомлено з обставинами нещасних випадків, які стались на території Кіровоградської області у 2024 році.

Зокрема, на території поля тракторист отримав тяжку травму внаслідок потрапляння ноги в зону дії рухомих частин сільськогосподарської машини під час обслуговування техніки. Попри те, що механізм агрегату був зупинений, привід залишався активним. Працівник, піднявшись на раму сільськогосподарської машини, втратив рівновагу, внаслідок чого нога була травмована робочими органами устаткування.

Також  на одному з підприємств водій-механізатор отримав хімічні опіки очей та обличчя під час налаштування норми внесення оприскувачем розчину аміачної води. Під час забору робочої рідини з ємності зірвався хомут на підживлювачі, і струмінь розчину потрапив у обличчя працівника. Вищезазначені роботи працівник виконував роботи без застосування захисних окулярів та респіратора.

Працівники агрофірми виконували роботи з розпакування рукавів із соняшником за допомогою зерно-розпакувальної машини. Під час усунення несправності поперечного шнека тракторист увімкнув вал відбору потужності трактора, залишаючись у небезпечній зоні дії шнека. У момент самовільного запуску шнека його нога потрапила до механізму, що спричинило тяжку травму правої нижньої кінцівки.

Посадови особам підприємства донесені рекомендації щодо запровадження системного підходу до охорони праці, регулярного проведення навчання з питань охорони праці, використання сучасних методів управління ризиками та організацію належної культури безпеки праці.

Захід проведено на виконання Національного плану спільних заходів щодо зниження рівня виробничого травматизму на 2025 рік, з метою підвищення рівня безпеки на робочих місцях та покращення контролю за дотриманням законодавства у сфері охорони праці.