На Криворіжжі зосередились на особливостях розслідування нещасних випадків, що сталися внаслідок воєнних (бойових) дій

18 жовтня 2024

Про «Процедуру розслідування нещасних випадків у період дії правового режиму воєнного (надзвичайного) стану в Україні або окремих її місцевостях» йшлося під час семінару, організованого фахівцями управління гірничого нагляду Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань та проведеного зі спеціалістами служби охорони праці приватного акціонерного товариства «Північний гірничо-збагачувальний комбінат». Разом з тим до опрацювання даної тематики долучилися представники від підрядних організацій, які наразі виконують роботи на об’єктах ПРАТ «ПІВНГЗК».

Актуальність проведення даного заходу виникла за результатами  роботи комісії зі спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався у липні 2024 року через ракетний обстріл рф території ПРАТ «ПІВНГЗК» та прилеглої території, внаслідок якого постраждало 48 осіб, 10 з яких зі смертельними наслідками.

Відтак, основними аспектами роботи учасників семінару були внесені Постановою КМУ  від 20 січня 2023 р. № 59 зміни до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337, щодо процедури розслідування нещасних випадків у період дії правового режиму воєнного (надзвичайного) стану в Україні або окремих її місцевостях. Обговорювались питання: формування комісії, оформлення запитів до органів безпеки і оборони та медичних закладів, особливості опрацювання отриманих відповідей на запити та документів необхідних для розслідування визначених Порядком.

Окремим питанням розглядалась особливість проведення обстеження місця, де стався нещасний випадок та складання відповідного протоколу і ескізу. Більш детально учасники заходу зосередились на нюансах складання актів за формою Н-1 згідно з додатком 111 Порядку.

Розглядаючи матеріали розслідування та проводячи аналіз причин і обставин даного групового нещасного випадку, посадовцями Держпраці рекомендовано впровадження на підприємствах програми психосоціальної підтримки працівників на робочому місці у воєнний і післявоєнний час. Зробити аналіз психосоціальних потреб співробітників, за необхідності із залученням фахівців-психологів, які спеціалізуються в цьому напрямку та скласти перелік необхідних заходів. Створити психологічно безпечне робоче середовище, забезпечити працівників відчуттям підтримки з боку керівництва, сприяти уникненню стресу, проблем ментального здоров’я, профілактики професійного вигорання тощо.

Не оминули увагою питання постійного контролю заходів щодо попередження травматизму в гірничорудній промисловості. Нагадали про необхідності дотримання законодавчих і нормативних вимог з охорони праці, а також виконання відповідних інструкцій з метою запобігання нещасним випадкам на виробництві.

Фахівці Управління також зазначили, що Держпраці забезпечує роботодавців і працівників консультаційною підтримкою та роз’ясненнями щодо ефективних засобів дотримання законодавства в питаннях охорони праці та запобігання можливим його порушенням, а також розповіли про інформаційну кампанію «Виходь на світло!».

Більше інформації з питань трудового законодавства – на інформаційному порталі Держпраці: https://pratsia.in.ua