Експлуатації ліфтів у багатоповерхових будівлях в умовах воєнних (бойових) дій

10 листопада 2023

🛗З метою безпечної експлуатації ліфтів у багатоповерхових будівлях в умовах воєнних (бойових) дій та запобігання настання небезпечних ситуацій для користувачів ліфтами, Держпраці пропонує роботодавцям, власникам, управителям житлових будинків та ОСББ вжити такі заходи.

1. Заборонити користування ліфтами під час повітряної тривоги та обстрілів

   Внаслідок обстрілів настає висока вірогідність:

Вимкнення електроживлення – якщо у будівлі немає альтернативного джерела живлення, пасажир може опинитеся у пастці.

Пожежі – під час загоряння небезпека закритого простору кабіни полягає у ризику задихнутися. Також невеликі шанси вижити під час пожежі, якщо пасажир знаходиться у ліфтовій кабіні.

Пошкодження будівлі – насамперед, передбачає можливе відключення електропостачання, пошкодження обладнання шахти, зокрема несучих канатів, машинного приміщення та кабіни ліфта.

2. Користування ліфтами рекомендовано заборонити за деякий час до початку комендантської години.

На території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів. Отже, у разі відсутності спеціальної перепустки, бригада аварійної ліфтової служби не має права пересуватися вулицями міста.

3. Перевірити справність диспетчерського обладнання (для ліфтів з диспетчеризацією).

Диспетчеризація ліфтів забезпечує: дистанційний контроль стану системи ліфта; своєчасне усунення неполадок, збоїв роботи ліфтового обладнання; двосторонній переговорний зв’язок між диспетчерським пультом і кабіною ліфта.

4. У разі раптової зупинки ліфта з пасажирами та неможливості їх визволення силами аварійної ліфтової служби, необхідно сповістити оперативно-рятувальну службу цивільного захисту ДСНС України.

До повноважень оперативно-рятувальної служби цивільного захисту належать, зокрема, пошук і рятування людей на уражених об’єктах і територіях, надання у можливих межах невідкладної, у тому числі медичної допомоги особам, які перебувають у небезпечному для життя й здоров’я стані, на місці події та сприяння їх евакуації до лікувальних закладів.

5. Забезпечити посадкові площадки та кабіни ліфтів інформацією щодо ризиків користування ліфтами під час повітряної тривоги та/або обстрілів, а також у комендантську годину.

Вчасне інформування користувачів ліфтами про можливі небезпеки є визначальним для мінімізації негативних наслідків в кризових ситуаціях, зокрема щодо забезпечення захисту та стійкості критичної інфраструктури.

6. Під час пошкодження машинного приміщення, шахти чи обладнання ліфта внаслідок обстрілів необхідно:

 – невідкладно вжити заходи щодо евакуації пасажирів;

 – за необхідності надати пасажирам медичну допомогу;

 – знеструмити електрообладнання ліфта;

 – перевірити відсутність доступу у шахту ліфта з посадкових площадок на всіх поверхах.

Фактори небезпеки внаслідок обстрілів:

  • руйнування будівельних конструкцій будинків та споруд;
  • утворення завалів;
  • руйнування систем життєзабезпечення.

 

 

 

7. Заборонити користування ліфтами для евакуації людей під час пожежі або задимлення у будівлі (за виключенням спеціальних пожежних ліфтів).

Внаслідок пожежі може виникнути раптова зупинка кабіни ліфта між поверхами через пошкодження обладнання та вимкнення електропостачання, що становить небезпеку для пасажирів (отруєння продуктами згоряння, опіки тощо).

8. Організації, що забезпечували технічне обслуговування ліфтів та які на період дії воєнного стану припинили виконувати такі роботи, повинні повідомити про це власників ліфтів. У такому випадку необхідно знеструмити ліфтове обладнання та поінформувати користувачів ліфтами.

Власники ліфтів повинні забезпечувати їх утримання в справному стані та безпечно експлуатувати, зокрема, шляхом укладання договору на технічне обслуговування і ремонт ліфтів із спеціалізованою організацією.

Більше інформації за посиланням – https://pratsia.in.ua/pdf/lift.pdf