Powered by : kan-studio Support by M.Saenko

Сучасний стан промислової безпеки на підприємствах Дніпропетровщини та подальші шляхи зниження виробничого травматизму розглянуто під час круглого столу, що відбувся у м. Дніпропетровську напередодні Всесвітнього дня охорони праці в ІА «Мост-Днепр» за сприянням теруправління Держгірпромнагляду у Дніпропетровській області.


У заході взяли участь начальник теруправління Держгірпромнагляду Віктор Іванко, начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Дніпропетровській області Надія Братко, заступник голови Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок Юрій Чернов, головний державний експерт з умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА Олександр Просандєєв.

Аналіз стану травматизму на підприємствах, підконтрольних територіальному управлінню Держгірпромнагляду, свідчить: впродовж останніх 17 років у Дніпропетровській області спостерігається суттєве зниження загального рівня виробничого травматизму – майже в 14 разів. Проте, навіть проти жахливої цифри 1996 року, яка становила 4841 травмованих осіб, кількість нещасних випадків і сьогодні ще залишається доволі високою. Зокрема, протягом минулого року травми отримали 365 працівників, в тому числі 33 загинули. Цього року станом на 01.04.2013р. вже сталося 66 нещасних випадків, з них 6 зі смертельним наслідком. Разом з тим вдалося уникнути групових нещасних випадків.

«Не зважаючи на те, що головним критерієм оцінки роботи Держгірпромнагляду є кількість збережених людських життів, основним напрямком подальших дій на цьому шляху має бути послідовна інформаційно-роз'яснювальна робота, яка має на меті зміну ставлення наших громадян до питань охорони праці, безпеки як на виробництві, так і особистої, – зазначив начальник теруправління Держгірпромнагляду Віктор Іванко. – Адже головне завдання державного нагляду – не констатація факту того. що вже сталося, тих недоліків, що виникають під час виробництва, а саме – знати та попереджати ситуацію, тобто реагувати на випередження незалежно від умов та обставин».

Безумовно, дієвий контроль, ефективна наглядова діяльність у сучасних умовах були б не можливі без удосконалення управління охороною праці на обласному рівні, без впровадження системної роботи серед роботодавців щодо популяризації нових методів і форм управління охороною праці на підприємствах. Вагомий внесок у вирішенні цього питання внесла, насамперед, підписана перша в Україні Угода про співпрацю між Дніпропетровською ОДА і Держгірпромнаглядом України, яка окреслила чіткі орієнтири шляху втілення у регіоні програми поліпшення стану безпеки і умов праці на 2012-2016рр.

Поглиблюючи співпрацю з місцевими органами влади, соціальними партнерами, громадськими організаціями, теруправління Держгірпромнагляду постійно впроваджує нові ініціативи. Так, у березні поточного року теруправлінням, Федерацією організацій роботодавців Дніпропетровщини та Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дніпропетровській області укладено тристоронню Угоду, якою затверджено низку заходів, спрямованих на поглиблення взаємодії та співпраці під час реалізації державної політики у сфері охорони праці та промислової безпеки на підприємствах регіону. Дніпропетровщина – єдина область, де вже другий рік плідно працюють відразу три Громадські ради, а саме – Громадські ради фахівців служб охорони праці металургійної та машинобудівної галузей, та Громадська рада суб`єктів господарювання, які здійснюють навчання з питань охорони праці. Саме задля потреб цих служб на офіційному сайті теруправління розміщено актуалізовану інформаційну базу щодо стану травматизму за останні роки, яка містить в собі докладні матеріали спецрозслідувань важких, групових і смертельних нещасних випадків, що надає фахівцям можливість застосувати народне прислів'я – краще вчитися на помилках інших, ніж інші будуть вчитися на твоїх особистих.

Результати цієї багатовекторної співпраці, як зазначив Віктор Іванко, це збереження тенденції зниження виробничого травматизму, сприяння реалізації головного принципу державної політики України в сфері охорони праці – забезпеченню конституційних прав громадян на безпечні та здорові умови праці, сприянню спільному дієвому впливу на виконання вимог Закону України «Про охорону праці».

Наразі на Дніпропетровщині триває низка заходів до Всесвітнього дня охорони праці, який щорічно відзначається 28 квітня. Мета акції, що діє в усіх регіонах України напередодні цієї дати – привернути додаткову увагу суспільства, органів влади, роботодавців та працівників до профілактики виробничих ризиків, щоденного дотримання вимог безпеки на підприємствах, свідомого ставлення кожної людини до питань власної безпеки на робочому місці. Серед основних заходів, запланованих організаційним комітетом у Дніпропетровській області – роз’яснювальні семінари з питань професійних ризиків, консультації на підприємствах та лекції у навчальних закладах, «круглі столи» за участі сторін соціального діалогу, надаватимуться відповіді на запитання громадян під час прямих телефонних ліній, днів відкритих дверей.

Організатори переконані, що проблеми безпечних умов праці та виробничого травматизму вимагають щоденного їх розв`язання. Тому більшість запланованих заходів – відбуватимуться в регіоні й поза межами квітневої акції, впродовж усього року. А Всесвітній день охорони праці – лише додаткова можливість для суспільства замислитись над тим, що заважає працівникові на шляху до безпечної праці.

Довідка:

Щорічна світова акція – День охорони праці – відзначається майже у 100 країнах світу. З пропозицією встановлення цього дня виступив Канадський конгрес профспілок, до ініціативи якого у 2001 році приєдналась Міжнародна організація праці (МОП) та визначила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці.

Указом Президента України від 18 серпня 2006 року № 685/2006 офіційно встановлено Національний день охорони праці, який також відзначається щорічно 28 квітня.

Напередодні свята за рішенням МОП проводиться Тиждень охорони праці. У 2013 році за рекомендацією МОП щорічний квітневий захід триватиме під гаслом: «Запобігання професійним захворюванням».

Травматизм

За оцінкою Міжнародної організації праці із 2,34 млн. смертей на робочому місці 321 000 стається внаслідок нещасного випадку. Причиною 2,02 млн. смертельних випадків у світі (або 5500 смертей на день) є різні види професійних захворювань.

Щорічно в світі реєструється близько 260 млн. випадків професійних захворювань. Економічні втрати внаслідок професійних захворювань складають близько 4 % національного валового продукту.

В Україні щороку реєструється від 5 до 8 тис. професійних захворювань та до 10,5 тис. нещасних випадків на виробництві. Незважаючи на стійку тенденцію зниження виробничого травматизму, показник ризику травмування та загибелі на вітчизняних підприємствах залишається досить високим.

Дніпропетровська область

Протягом першого кварталу 2013 року на підприємствах Дніпропетровщини сталося 66 нещасних випадків (проти 97 за відповідний період минулого року), з них 6 зі смертельним наслідком (у 2012-му – 8). Разом з тим вдалося уникнути групових нещасних випадків, у той час, як у минулому було зафіксовано 7, в результаті яких 17 працівників було травмовано, з них 5 смертельно.

«Лідером» по загальному виробничому травматизму, не зважаючи не суттєве зниження, залишаються металургійна галузь (18 проти 24) та соціально-культурна сфера (16 проти 23), що складає понад 50% від загальної кількості потерпілих. Жодного травмованого у таких галузях нагляду, як хімічна, нафтохімічна, газова, целюлозно-паперова, легка та текстильна промисловість.

З метою попередження виробничого травматизму інспекторським складом теруправління Держгірпромнагляду у Дніпропетровській області на протязі першого кварталу поточного року проведено було проведено 1768 перевірок виробничих об’єктів (обстежень) суб’єктів господарювання. За результатами перевірок виявлено 13 380 порушень законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, призупинено 2 303 одиниці машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, видано 552 розпорядження про заборону виконання робіт. За порушення нормативно-правових актів з питань охорони праці до адміністративної відповідальності притягнуто 1 305 працівників. На 21 посадову особу матеріали про порушення законодавства про охорону праці направлено органам прокуратури.

Прес-служба теруправління Держгірпромнагляду
у Дніпропетровській області


25.04.2013 |

Повернутись назад