Powered by : kan-studio Support by M.Saenko

На сьогоднішній день все частіше до фахівців Держпраці письмово або усно звертаються фізичні особи які працювали у роботодавців без офіційного оформлення трудових відносин.

 

 

 


Роз'яснення щодо питань неофіційного працевлаштування надала головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Дніпропетровському регіоні управління з питань праці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Ганна Попко.

Така проблема виникає через те, що знайти пристойну роботу, яка була б до душі та гідно оплачувалася, досить нелегко. Так, повіривши у обіцянку роботодавця про те, що їй буде вигідно працювати без оформлення так як заробітна плата «у конверті» буде більшою ніж офіційна, пропрацювала у нього два місяці безоплатно. Проте, слід зазначити, що у такому разі негативні наслідки подібного працевлаштування є не тільки для працівників але і для роботодавців.

Так, прáво на прáцю  — це природне і об'єктивне право людини, яке виявляє її особисті можливості, такі як здібності до праці. Право на працю в Україні гарантоване статтею 43 Конституції України.

Неофіційне працевлаштування — це не регламентована державними актами діяльність громадян, яка виключена зі сфери офіційних соціально-трудових відносин, здійснюється без укладання письмового трудового договору, не враховується державною статистикою і така, від якої не сплачуються податки.

Таким чином, необхідно нагадати працівникам та роботодавцям про можливі наслідки неофіційного працевлаштування.

Неофіційне працевлаштування має наступні наслідки для працівника:
•    відмова роботодавця у наданні основної та додаткової відпустки та відповідно оплати на оздоровлення до основної відпустки;
•    відмова роботодавця у оплаті лікарняних листів у разі тимчасової непрацездатності працівника;
•    відмова роботодавця у виплаті належної заробітної плати;
•    неможливість отримання допомоги при травмуванні у разі нещасного випадку на виробництві;
•    неможливість отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
•    неможливість отримання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг;
•    втрата трудового та страхового стажу при розрахунку розміру пенсії.

Адже тільки офіційно оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу отримає право на гідну пенсію. За таких умов свої трудові права можливо захищати лише у судовому порядку за допомогою доказів та свідків.

Неофіційне працевлаштування працівника має наступні наслідки для роботодавця:
•    відсутність можливості вимагати від працівника виконання роботи належним чином;
•    відсутність можливості вимагати від працівника дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, режиму роботи тощо;
•    відсутність можливості притягнути працівника до матеріальної відповідальності;
•    відсутність можливості застосування до працівника дисциплінарного стягнення тощо.

Також, при здійсненні інспекторами праці позапланових заходів при перевірці питання оформлення трудових відносин з найманими працівниками, у разі встановлення фактів неоформлених трудових відносин,  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків роботодавець нестиме  відповідальність у вигляді штрафу відповідно ч. 2 ст. 265 КЗпП України - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. Крім того, законодавством передбачено також адміністративну та кримінальну відповідальність щодо такого роботодавця.


13.06.2019 |

Повернутись назад